Marka İtirazına Karşı Görüş İçin Sizi Bilgilendirelim
İletişim bilgilerinizi paylaşın, 30 dakika içinde sizi arayalım.


  Markalar, tescil sürecinde iken birtakım prosedürlerden geçmektedirler. Bu prosedürleri oluşturan aşamalardan bir tanesi de marka tescil başvurusuna gelen itirazlara karşı görüş bildirimi sağlamaktır. Marka tescil başvurusu sahibi, itirazlara hitaben karşı görüş belirtebilme hakkına sahip olup, bu hak sayesinde söz konusu olan tescil başvurusunu, itiraz ile gelebilecek herhangi bir olumsuzluğa karşı koruyabilmektedir.

  Bu yazımızda sizlere marka itirazına karşı görüş bildirmeyi anlatacağız.

  Marka İtiraza Karşı Görüş Bildirme Nedir, Neden Önemlidir?

  Marka itirazına karşı görüş bildirme, markaların tescil işlemlerini tamamlarken karşılaşabilecekleri itirazlara karşı savunma yapabilmelerini sağlayan ve Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından kontrolü yapılan görüş bildirileridir.

  Marka tescil başvuru sahipleri, benzerlik veya çalıntı gibi sebeplerle marka tescil başvurusuna gelen itirazlara maruz kalabilmektedir. Bu itirazlara karşı görüş bildirimi verilme zorunluluğu bulunmamakla birlikte marka tescil başvuru sahibinin bu itirazlara cevap vermesi, tescil başvurusunun pürüzsüz bir şekilde ilerlemesi açısından önem arz etmektedir. Karşı görüş bildirimi yapılmayan başvurunun itirazı incelenerek, başvurunun iptal olması gibi ciddi sonuçlar doğurabilmektedir.

  Bu sebeple marka tescil başvuru sahiplerinin gelen itirazlara karşı görül bildirimi vermesi şiddetle tavsiye edilmektedir. Marka itirazı karşı görüş bildirimi, itirazlara karşı bir cevap niteliği taşımakta olup, asılsız olarak yapılacak itirazların herhangi bir sorun çıkartması direkt olarak önleyebilmektedir.

  Siz de markanıza gelen itirazlar için güçlü bir karşı görüş bildirimi hazırlamak istiyorsanız, hemen WhatsApp Canlı Destek Hattı’mız ile iletişime geçin.

  Türkiye'de marka ile ilgili konularda profesyonel bir hizmete mi ihtiyacınız var?

  Defans Patent 15 yılda Türkiye'de en güvenilir marka partneriniz oldu. Tecrübeli ticari marka avukatlarımızla markalarınızı koruma altına alın. 0850 297 0 297 numaralı ücretsiz telefon numaramızı arayın ya da marka koruma yolculuğunda size yol göstermesi için iletişim bilgilerinizi paylaşın, 30 dakika içinde sizi arayalım.


   Marka İtirazına Karşı Görüş Bildirme Ne zaman Yapılır?

   Marka tescil başvurusunun Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından şekil olarak ve hukuki açıdan değerlendirildikten sonra Resmi Marka Bülteni’nde yayınlanır. Yayınlanmasının ardından bu marka tescili, 3 ay boyunca yayında kalır. 3.kişilerce görünür hale gelen bu marka tescili, 3 aylık süre boyunca itirazlara açık hale gelmiş olur.

   Bu 3 aylık süre içerisinde gelen itirazlara karşı marka tescil başvuru sahibi karşı görüş bildirimi hazırlayabilmektedir. İtirazdan sonra karşı görüş bildirimi yapmak için belirli bir süre bulunmamaktadır fakat işlemlerin daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesi için itirazın yapılmasından ardından gelen 1 aylık süre içinde itiraza karşı görüş bildirimi talep edilir.

   Alanında uzman ekip arkadaşlarımız ile görüşerek marka itirazlarınıza karşı görüş bildirimi hazırlayarak itirazlarınıza karşı kendinizi savunun.

   Marka İtirazına Karşı Görüş Bildirme Nereye ve Nasıl Yapılır?

   Marka tescil başvurusuna yapılan itirazlar gibi marka itirazına karşı görüş bildirimi de Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılmaktadır. Karşı görüş bildirimi marka tescil başvurusunun bir aşaması olduğundan dolayı bu işlemde ilgili kuruluş ile devam etmektedir.

   Marka itirazına karşı görüş bildirimi yapmak için temin edilmesi gereken en önemli belge marka itirazına karşı görüş bildirme formudur. Öncelikli olarak bu formun doldurulması gerekmektedir. Aynı zamanda marka itirazına karşı görüş bildirme, marka tescil başvurusu sahibinin şahsi başvurusuyla ya da vekiller aracılığıyla yapılabilmektedir. İlgili kurum gerekli gördüğü taktirde marka tescil başvurusu sahibinden ek bilgi veya belgeler isteyebilmektedir.

   Marka İtirazına Karşı Görüş Hakkında Ücretsiz Bilgi Alın

   0850 297 0 297 numaralı ücretsiz telefon numaramızı arayın ya da Marka İtirazına Karşı Görüş yolculuğunda size yol göstermesi için iletişim bilgilerinizi paylaşın, 30 dakika içinde sizi arayalım.


    Karşı Görüş Bildirimini Güçlendirebilecek Belge: Kullanım İspatı

    Karşı görüş bildirimi hazırlanırken, bilinmesi gereken ve karşı görüş bildirimini çok güçlendiren, itiraz eden taraftan istenebilecek bir belge bulunmaktadır. Bu belge çalıntı veya benzerlik sebebiyle itiraz eden kişilerin, sahip oldukları markaların kullanım ispatı belgesidir. Kullanım ispatı belgesi sayesinde konusu geçen markaların ne kadar benzer ya da çalıntı olduğu gözler önüne serilmektedir.  Bu sayede asılsız veya çalıntı amaçlı yapılmış olan itirazların önüne geçilmektedir.

    Siz de markanıza gelen itirazlara karşı kendinizi profesyonel olarak savunmak istiyorsanız hemen Defans Patent ile iletişime geçin.

    Marka İtirazına Karşı Görüş Hakkında Ücretsiz Bilgi Alın

    Marka İtirazına Karşı Görüş hakkında ücretsiz bilgi almak için iletişim bilgilerinizi paylaşın, 30 dakika içinde sizi arayalım.