Marka Tescili için Sizi Bilgilendirelim
İletişim bilgilerinizi paylaşın, 30 dakika içinde sizi arayalım.


  Marka, işletmenin müşterilerine ürün ya da hizmet hakkında bilgi aktaran soyut varlıklardır. İşletmelerin sahip oldukları en değerli varlıklar olması sebebiyle marka tescili yöntemiyle koruma altına alınmalıdır. Bu içerikte marka tescili nedir, hangi marka işaretleri marka tescili için uygundur, marka tescili için marka tescil sınıfları nelerdir, marka tescil belgesi nedir, marka tescil belgesi nasıl alınır, marka araştırması nedir, marka tescili nasıl sorgulanır sorularına cevap vereceğiz.

  Marka Nedir?” başlıklı yazımız ilginizi çekebilir.

  Marka Tescili Nedir?

  Ürün ya da Hizmet sunanlar, marka başvurusu yaparak benimsedikleri marka işaretleri için marka tescili yaparlar. Marka başvurusu olarak kastedilen aslında marka tescil başvurusu işlemidir. Marka tescili işletmelere fikri ve sınai haklarını korumak için avantajlar sağlar. Marka tescili, markanın yasal olarak koruma altına alınması demektir.

  Hangi Marka İşaretleri Marka Tescili İçin Uygundur?

  Haklarının korunacak olduğu konunun açık, anlaşılabilir olduğu durumlarda, markanın ürün veya hizmetlerinin diğerlerinden ayırt edilebilmesini sağlayan kelimeler, sayılar, renkler, biçimler gibi unsurlar marka tescili için kullanılabilir.

  Marka Tescili Neden Önemlidir?

  Marka tescili ile marka işaretlerinin kullanım haklarının koruma altına alındığından bahsetmiştik. Her marka üretilir, tanıtılır, büyür, zirveyi yaşar, doygunluğa ulaşır ve düşüşe geçer. Bu marka yaşam döngü süresini uzatmak için özellikle markanın büyüme döneminde artan marka taklitleri, markanın haklarını ihlal ederek markaya zarar verir, verimli yaşam ve toplam yaşam süresini kısaltır. Bu sebeple marka başvurusu yaparak marka tescil belgesi edinilmelidir.

  Türkiye'de marka ile ilgili konularda profesyonel bir hizmete mi ihtiyacınız var?

  Defans Patent 15 yılda Türkiye'de en güvenilir marka partneriniz oldu. Tecrübeli ticari marka avukatlarımızla markalarınızı koruma altına alın. 0850 297 0 297 numaralı ücretsiz telefon numaramızı arayın ya da marka koruma yolculuğunda size yol göstermesi için iletişim bilgilerinizi paylaşın, 30 dakika içinde sizi arayalım.


   Marka Tescili İçin Marka Tescil Sınıfı Nedir?

   Marka tescil sınıfı, marka tescili işlemlerini kolaylaştırmak için kabul edilmiş bir sınıflandırma sistemidir. Marka tescil sınıfı sistemiyle üretilen hizmetler ya da ürünler sınıflandırılarak ayrıştırılır. Marka başvurusu yapılarak marka tescili yapılabilmesi için markanın ilgili olduğu sınıfın doğru tespit edilmesi gerekir. Doğru yapılamayan marka tescil sınıfı seçimleri markanın haklarını koruyamaz, marka haklarının ihlal edilmesini engelleyemez.

   Marka tescil sınıfları 34 tanesi ürünler için, 11 tanesi hizmetler için olmak üzere toplamda 45 sınıftan oluşmaktadır. Tercih edilen her bir marka sınıfı için marka tescil ücreti değişecektir. Marka tescil başvurusu sürecinde marka sınıfı düzeltme işlemlerine yer verilmemektedir. Dolayısıyla marka tescil sınıfı tespitinin doğru yapılması optimum maddi kaynak harcaması yapılmasını sağlayacaktır. Patent ve marka vekilleri markaların geçmişini, bugününü ve geleceklerini analiz ederek doğru marka tescil sınıfı önerilerinde bulunurlar.

   Marka Tescil Belgesi Nedir?

   Marka tescil belgesi, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescile bağlanan marka için verilen resmi bir belgedir. Patent ve marka vekillerinin, gerçekleştirdikleri marka araştırması ve benzerlik araştırması sürecinin sonunda, marka sahiplerini temsilen yaptıkları marka tescil başvurusu eğer olumlu sonuçlanırsa marka sahipleri marka haklarını ispatlayan bir tapu niteliğinde marka tescil belgesi elde ederler.

   Marka Tescil Belgesi Ne İşe Yarar?

   Marka tescil belgesi, tescilin sahibine, ilgili tescil kaydının kapsadığı ürün veya hizmetler için ilgili tescil sınıflarında müsaadesi dışında gerçekleşen marka ihlallerini engelleme hakkını sağlar. Tescil sahibi, markanın kullanım hakkını başkalarına devredebilir.

   Marka Tescil Başvurusu Ne Kadar Sürer?

   Marka tescil başvurusu yapıldıktan sonra markanın tescil edilme süresi Türk Patent ve Marka Kurumu işlem yoğunluğuna göre değişmektedir. Şekli inceleme ve uzman benzerlik araştırması süresi tescile konu olan marka işaretleri, ürün veya hizmet, kurum yoğunluğu gibi çok fazla faktöre bağlı olarak değişir.

   Patent ve marka vekillerinin, marka sahibi adına, Türk Patent ve Marka Kurumu’na marka tescil başvurusu yaptığı andan itibaren yaklaşık olarak 6 ay gibi bir sürede marka tescili gerçekleşir.

   Marka Tescili ile Kazanılan Marka Koruma Süresi Ne Kadar?

   Marka tesciline konu olan markanın, ilgili sınıflarda koruması marka tescil başvurusu yapıldığı tarihten itibaren on yıl sürer. Marka tescil yenilemesi her on yılda bir yapılır. Tescil yenilemesi her 10 yılda bir yapıldığı takdirde sonsuza kadar sahibine koruma sağlamaya devam eder.

   Marka Tescil Koruması Ne Zaman Başlar?

   Marka koruma süresinin başladığı tarih, markanın kullanılması için önemlidir. Marka koruma süresi, marka sahiplerinin ya da marka sahipleri adına patent ve marka vekillerinin tescil başvurusu yaptığı tarih itibariyle başlar.

   Marka Tescili Hakkında Ücretsiz Bilgi Alın

   0850 297 0 297 numaralı ücretsiz telefon numaramızı arayın ya da marka tescili yolculuğunda size yol göstermesi için iletişim bilgilerinizi paylaşın, 30 dakika içinde sizi arayalım.


    Marka Tescili Yenilenir mi?

    Marka tescili 10 yıl süre ile marka haklarını koruyan resmi bir kayıttır. Bu süre içerisinde marka aleyhine doğabilecek hak ihlallerini engelleyerek markanın zarar görmesinin önüne geçer. Marka başvurusu ile başlayan marka koruma süresi, 10 yıllık süresinin dolmasının ardından marka tescil yenileme ücretinin ödenmesiyle yenilenebilir.

    Marka Tescil Süresi Dolmadan Önce Haber Verilir

    Türk Patent ve Marka Kurumu, tescile konu olan markanın sahibine süre bitiminden önce haber verir. Ancak kurumun bilgilendirme verme sorumluluğu yoktur. Genellikle marka tescilinin takibi marka sahipleri tarafından yetkilendirilen patent ve marka vekilleri tarafından yapılır.

    Marka Tescili Yenileme Ne Zaman Yapılmalıdır?

    Marka tescilinin marka sahibine sağladığı hakları kaybetmemek için marka tescili yenileme zamanının kaçırılmaması gerekir. Aksi halde markalar ciddi kayıplar yaşayabilmektedir. Marka tescili yenileme talebi koruma süresinin sona ereceği ayın son gününden önceki altı ay içinde gerçekleştirilmelidir. Marka tescili yenilemesi yapılarak marka haklarının sürdürülmesi sağlanır.

    “Marka Tescili Yenileme Süresini Kaçırdım! Ne Yapabilirim?”

    Marka sahiplerinin korkulu rüyası, markalarının kullanım haklarını kaybetmektir. Çünkü marka kullanım hakkının kaybedilmesi markanızın her türlü tehdide açık olduğu anlamına gelir. Marka tescili yenileme süresini kaçırdığınız durumlarda, ek bir ücreti ödeyerek yenileme talebinizi, koruma süresinin sona erdiği ayın son gününden itibaren altı ay içinde yapabilirsiniz.

    Marka Tescil Süreci Hakkında Ücretsiz Bilgi Alın

    Marka tescili, marka araştırma süreci, marka tescil sınıfları hakkında ücretsiz bilgi almak için iletişim bilgilerinizi paylaşın, 30 dakika içinde sizi arayalım.